بازار ارز ترکیه و ارزش لیر ترکیه

در بررسی های انجام شده در سال 2018 ارزش پول ترکیه نسبت به ارزهای دلار و یورو در روزهای نخست سال رو به کاهش بوده و بتدریج ارزش خود را از دست داده.

در اواخر تابستان در پی ادامه تنش بین آنکارا ـ. واشنگتن بر سر زندانی شدن آندرو برونسون کشیش آمریکایی متهم به جاسوسی در ترکیه، از ابتدای سال جاری میلادی کاهش ارزش لیر به حدود ۸۰ درصد رسید و هر دلار حدود هفت لیر و هر یورو نیز نزدیک به هشت لیر خرید و فروش شد.

اما این روند با آزادی کشیش آمریکایی و اجرای برخی سیاست‌های مالی در ترکیه معکوس شده و روند تقویت ارزش لیر بتدریج آغاز شد.

افزایش ارزش پول ملی ترکیه در برابر ارز‌های خارجی از جمله دلار که از حدود یک ماه پیش آغاز شده بود، بار دیگر تقویت شده و به بالاترین رقم در چهار ماه اخیر رسید.
هم اکنون هر دلار آمریکا به نرخ ۵.۱۹ لیر و هر یورو نیز به نرخ ۵.۹۰ در بازار ارز ترکیه به فروش می‌رسد که بالاترین رقم در چهار ماه اخیر است.
کارشناسان اقتصادی پیش بینی می‌کنند که ارزش لیر در برابر ارز‌های خارجی در روز‌های آینده نیز با شیبی ملایم باز هم تقویت شود.
مراد چتین کایا رئیس بانک مرکزی ترکیه در گزارشی که تحت عنوان ‘وضعیت اقتصاد کلان و سیاست‌های پولی’ ارائه داد، ضمن اعلام کاهش سرعت تورم چند ماه اخیر گفت که تدابیر هماهنگ برای مدیریت بازار ارز مهار نرخ تورم به صورت مرحله به مرحله ادامه خواهد داشت.
اقتصاد نیوز