آشنایی با خط و زبان ترکیه جهت اخذ اقامت ترکیه

همانطور که می دانید در سالهای اخیر اقتصاد ترکیه توسعه قابل توجهی داشته است و از این رو تعداد متقاضیان اخذ اقامت ترکیه تا حد زیادی افزایش داشته است. یکی از مهمترین مسائل جهت اخذ اقامت ترکیه آشنایی با زبان و خطی که توسط مردم آن کشور مورد استفاده قرار می گیرد می باشد. اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که تصمیم خود مبنی بر مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت ترکیه را گرفته اید تا پایان مقاله همراه ما باشید تا با خط و زبان رسمی مردم ترکیه آشنا شوید تا پس از مهاجرت به این کشور دچار مشکل شنوید.

خط و زبان مردم ترکیه

مهاجرت به کشورهای خارجی می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد اما از آنجا که وضعیت اقتصادی ایران در سال های اخیر همواره در حال بدتر شدن می باشد تعداد متقاضیان مهاجرت به کشورهای خارجی به طور پیوسته در حال افزایش است. یکی از نکات مهم قبل از اخذ اقامت ترکیه آشنایی با زبان و خط مردم این کشور است.

زبان رسمی مردم ترکیه ترکی استانبولی است که می توان گفت یکی از قدیمی ترین زبان های دنیاست. امروزه در سراسر جهان حدود 83 میلیون نفر به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند. از دیگر زبان های رایج در کشور ترکیه می توان به زبان های کردی، انگلیسی و عربی اشاره کرد. زبان ترکی استانبولی تحت تأثیر زمان قرار گرفته است و از زمان های گذشته تا به امروز دچار تغییر و تحولات زیادی شده است. در ادامه مقاله قصد داریم تا زبان و خط مردم ترکیه در دوره های مختلف را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دهیم.

دوره ترکی قدیم

در این دوره ترکی بیشتر به صورت شفاهی مورد استفاده قرار می گرفت. کتیبه اورخون یکی از قدیمی ترین نمونه های موجود از زبان ترکی باستان می باشد.

دوره فرهنگ اسلامی

کلمات عربی و فارسی و ساختار این زبان ها در دوره فرهنگ اسلامی وارد زبان ترکی شد و زبان دولت عثمانی تشکیل شد.

دوره مدرن

در سال 1928 جایگزینی حروف لاتین به جای حروف عربی و همچنین تغییر خط ترکی تصویب شد. از سال 1928 به بعد حروف الفبای عربی به طور کلی از زبان ترکیه حذف شد و 29 حرف لاتین جای الفبای عربی را در خط و زبان ترکیه گرفتند. در این سال سیستم نوشتاری در کشور ترکیه از ترکی عثمانی به ترکی لاتین تغییر یافت. بسیاری از کلمات فارسی و عربی نیز از زبان ترکی حذف شد. زبان ترکی در کشور ترکیه به زبان ترکیه مورد استفاده در استان های شمال غربی ایران شباهت زیادی دارد، به طوری که برقراری ارتباط بین این دو گروه امکان پذیر است؛ اما در سال های اخیر این دو زبان فاصله زیادی از یکدیگر گرفته اند.