آشنایی با موقعیت جغرافیایی ترکیه جهت اخذ اقامت ترکیه

یکی از کشورهای اتحادیه اروپا ترکیه می باشد که در نیمکره شمالی واقع شده است و به عنوان تقاطع بین قاره آسیا و اروپا در نظر گرفته می شود. کشور ترکیه در جنوب شرقی قاره اروپا و جنوب غربی قاره آسیا واقع شده است. این کشور همانند مستطیلی می باشد که طول آن معادل 1660 کیلومتر و عرض آن 550 کیلومتر است. این کشور دارای شکل هندسی منحصر به فرد می باشد و همین امر در توسعه اقتصادی این کشور تأثیر قابل توجهی داشته است. این کشور به عنوان آسیای صغیر در سراسر دنیا شناخته شده است. در این مقاله قصد داریم تا موقعیت جغرافیایی این کشور را برای افرادی که قصد اخذ اقامت ترکیه را دارند مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با مهمترین جزایر کشور ترکیه جهت بازدید پس از اخذ اقامت ترکیه

مساحت ترکیه معادل 814/578 کیلومتر مربع است. این کشور از سمت شمال با کشورهای مشترک المنافع، از سمت شرق با جمهوری اسلامی ایران و عراق، از سمت جنوب با سوریه و از سمت غرب با یونان و بلغارستان دارای مرز مشترک می باشد. همچنین از سمت شمال توسط دریای سیاه، از سمت جنوب توسط دریای مدیترانه و از سمت غرب توسط دریای اژه احاطه شده است. دریای مرمره در بخش شمال غربی ترکیه واقع شده است، لازم به ذکر است که این دریا از سمت شمال توسط تنگه بسفر به دریای سیاه و توسط تنگه داردانل به دریای اژه متصل می شود و در نهایت این دو تنگه باعث ایجاد اتصال دریای سیاه به دریای آزاد می شود. مساحت کلی دریای مرمره معادل 11350 کیلومتر است. دریای مرمره و دریای اژه دارای جزیره های مختلف می باشند که تمامی آن ها به ترکیه تعلق دارند. از جمله این جزایر می توان به جزایر مرمره و ایمیرس اشاره کرد.

آشنایی با مهمترین شهرهای ترکیه جهت اقامت ترکیه

پایتخت کشور ترکیه آنکارا است و دیگر شهرهای مهم این کشور استانبول، ازمیر، آدانا، بورسا، ارزروم، قونیه، آنتالیا، اورفا، وان و غیره هستند که می توان پس از اخذ اقامت ترکیه در یکی از این شهرها سکونت کرد.

آشنایی با مناطق جغرافیایی ترکیه

می توان گفت کشور ترکیه به طور کلی به هفت منطقه جغرافیایی طبقه بندی می شود که در این بخش از مقاله به طور مختصر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • منطقه آناتولی شرقی
  • منطقه آناتولی مرکزی
  • منطقه دریای سیاه
  • منطقه مدیترانه
  • منطقه اژه
  • منطقه جنوب شرقی آناتولی