سلام به همه دوستان عزیز.

در این متن به طور کامل میخواهم در مورد اخذ گواهیانه ترکیه به شما اطلاعاتی بدهم که چطوری می توانید گواهینامه ایرانی خود را تبدیل به گواهینامه ترک نمایید.

مهمترین مورد در اخذ گواهینامه ترکیه، داشتن اقامت ترکیه می باشد. یعنی شما باید کارت اقامت ترکیه را اخذ کرده باشید تا بتوانید برای گواهینامه اقدام کنید.

مد نظر داشته باشید که اصل گواهینامه خود را به همراه داشته باشید.

تجربه شخصی خودم را در اینجا نوشته ام و چون خودم در بخش آسیایی استانبول ساکن هستم برای شما می نویسم.

ترجمه گواهینامه ایرانی

ابتدا به کنسولگری ایران در استانبول مراجعه نمایید و اعلام کنید که گواهینامه خود را میخواهید به ترکی ترجمه نمایید. فرمی را در اختیار شما قرار می دهند که بر اساس نوشته های پاسپورت خود، آن را تکمیل کنید. اصل پاسپورت و گواهینامه رانندگی باید همراهتان باشد. چون باید یک کپی از اینها را به بخش ترجمه کنسولگری ارائه دهید.

یک شماره حساب بانکی در اختیارتان میگذارند که با مراجعه به بانک زراعت که در نزدیکی کنسولگری واقع شده ان مبلغ را واریز کنید که حدود 100 لیر می باشد.

کپی پاسپورت، کپی گواهینامه، اصل فیش پرداختی و فرم تکمیل شده به همراه یک قطعه عکس پاسپورتی را به باجه شماره دو ارائه می دهید. به شما اعلام میشود که چه زمانی برای دریافت مراجعه کنید که معمولا 4روز زمان میبرد.

ترجمه مدرک تحصیلی

یکی از مدارک تحصیلی مثلا دیپلم ، لیسانس را باید ترجمه نمایید. که میتوانید از طریق دارالترجمه ها اقدام کنید که یک ساعته به شما تحویل می دهند. شما در استانبول می توانید به دارالترجمه دیوان که یک دارالترجمه رسمی ایرانی واقع در سلطان احمد  که نزدیک به کنسولگری ایران هم می باشد مراجعه کنید. می توانید با شماره  05552848955 تماس بگیرید و فارسی صحبت کنید و ادرس را بپرسید. پس از ترجمه مدرک تحصیلی به دفترخانه اسناد رسمی یا نوتری که معرفی می شود مراجعه کنید و مدرک ترجمه شده را نوتر نمایید در اصل.

برگه سلامت چشم پزشکی

یکی از مدارکی هم که نیاز دارید برای گرفتن گواهینامه ترک، معاینه پزشکی چشم می باشد که می توانید به یکی از کلینیک ها بروید و اعلام کنید که سوروجو ساغلیک راپورو (sürücü sağlık raporu) می خواهید که با پرداخت تقریبا 60 لیر دکتر شما را ویزیت میکند و برگه ای که مهر کلینیک و دکتر هست را به شما میدهند. ( یک قطعه عکس هم باید همراه داشته باشید).

sürücü sağlık raporu
sürücü sağlık raporu

سوء پیشینه ترکی

همچنین سوء پیشنیه نیز لازم دارید. برای این منظور به اداره پست محل که به PTT مشهور هست مراجعه کنید و با ارائه کارت اقامت خود رمز درگاه دولت الکترونیک را دریافت کنید. که هزینه آن دو لیر می باشد. با رمز دریافت شده به سایت زیر مراجعه کنید.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/با وارد کردن شماره اقامت و رمز دریافتی وارد پنل خود می شوید. با جستجوی کلمه adli sicil müdürlüğü در پنل میتوانید سوء پیشینه دریافت کنید که برگه مانند زیر می باشد

این برگه را پرینت کرده و داشته باشید.

پرداخت فیش بانکی

به یکی از شعبات بانک هالک بانک (halkbank) یا واکیف بانک (vakıfbank) مراجعه کنید و اعلام کنید که برای گرفتن گواهینامه که به ترکی Ehliyet گفته می شود می خواهید پول واریز کنید. که سه فیش پرداختی هست که مجموع آنها 650 لیر می باشد را واریز خواهید کرد.

عکس گواهینامه

یک قطعه عکس 5در6 باید به همراه داشته باشید.

گرفتن وقت

برای این منظور به نفوس ادارسی محله خود مراجعه کنید و اعلام کنید که خارجی هستید و میخواهید گواهینامه یا اهلیت ترک دریافت کنید. به شما وقت می دهند مثلا برای دو هفته آینده که با مدارک مراجعه کنید به آنها.

برگه گروه خونی

به یکی از بیمارستانها مراجعه کنید و درخواست خونگیری کنید . کارتی را به شما میدهند که مشخصات شما و گروه خونی در آن ثبت شده است.