سلام دوستان.

قصد دارم در این مطلب نکاتی را در مورد خرید و فروش خودرو در ترکیه خدمت شما عزیزان بگم:

خودروی مورد نظر را از مراکز معتبر خریداری کنید

خرید ماشین با پلاک غیر از ترکیه را یابانجی میگوند و ارزان تر هستند نسبت به پلاک های ترک. سعی کنید از این پلاک ها خریداری نکنید. بعدا برای فروش به سختی از شما میخرند. ولی اگر قصد فروش خودرو را به این زودی ها ندارید، پیشنهاد خوبی است. چون ارزانتر هستند. خودرو با پلاک ترک با نوشته حروف TR در پلاک مشخص هستند.

قبل از خرید خودرو میتوانید آن را به مراکز معاینه فنی ببرید که هزینه ای حدود 150 الی 300 لیر دارد.

به علت گرانی سوخت در ترکیه، پیشنهاد میشه خودرو دیزلی خرید کنید که هزینه سوخت شما حداقل نصف می شود. ولی یک مقدار قیمت خودروهای دیزل گرانتر از بنزینی هست.

سراغ خودرو های گاز سور نروید، درست هست که هزینه سوختش پایین هست. ولی در موقع پارک در مناطق سربسته و پارکینگ های مراکز اجازه ورود ندارید.

خودروهای ساخت آلمان، فرانسه و ژاپن متقاضیان زیادی در ترکیه دارند و به راحتی خرید و فروش می شوند و خدمات پس از فروش این خودروها در ترکیه خوب است.

خرید خودرو در ترکیه
خرید خودرو در ترکیه

شما میتوانید با ارسال شماره پلاک خودرویی که میخواهید بخرید به سامانه 5664 از خسارت هایی که شرکت های بیمه برای این پلاک پرداخت کرده اند مطلع شوید و آگاه شوید که تصادفی قبلا داشته یا خیر.

در ترکیه قولنامه ای برای خرید خودرو قبل از سند وجود ندارد و شما نیازی نیست مبلغی پیش پرداخت داشته باشید. با مراجعه به نوتر میتوانید سند را رسمی و مبلغ را پرداخت کنید.

بهترین روش برای پرداخت هزینه خودرو این است که از طریق بانک به حساب فروشنده واریز نمایید.

در صورتیکه ماشین دست دوم میخرید دقت کنید که کارکرد سالیانه ماشین بیشتر از 20 هزار کیلومتر نباشد.

دقت کنید خودرویی که میخرید قبلا در بنگاه های اجاره خودرو مورد استفاده قرار نگرفته باشد. چون استهکاک بالای دارد و هزینه قطعات گران هست.

به محض خرید خودرو حتما برای بیمه خودرو اقدام کنید.

برچست HGS را فراموش نکنید. این برچسب را از اداره پست می توانید تهیه کنید. این برچسب برای عبور از برخی اتوبان ها و پل ها کاربرد دارد و اگر نداشه باشید جریمه خواهید شد.

بعد از خرید خودرو چند روز فرصت دارید تا پلاک را بنام خود کنید . برای این منظور به سایت http://www.trafik.gov.tr/Sayfalar/default.aspx برای گرفتن وقت اقدام کنید و نزدیک ترین مرکز به خود را انتخاب کنید.

 

موفق و پیروز باشید.

پیشنهاد می کنیم مطلب کاهش قانون مبلغ سرمایه گذاری جهت اخذ اقامت ترکیه را نیز مطالعه نمایید.