در این نوشته در رابطه با استفاده از خودرو برای خارجیان در ترکیه، انتخاب نوع گواهینامه و روند قانونی و اداری آن اطلاعات ارائه خواهیم نمود. گواهینامه های رانندگی که اتباع خارجی از کشور خود دریافت نموده اند در این کشور نیز معتبر خواهد بود و در هر زمانی تنها با همراه د اشتن یک تقاضانامه به زبان ترکی می توانید آن را ارائه نموده و امور مربوط به آن را دنبال نمایید. خارجیانی که قصد دریافت گواهینامه رانندگی از مقامات ترکیه را دارند، با تکمیل مدارک خود و طی نمودن روند قانونی آن، می توانند در این کشور صاحب یک گواهینامه جدید گردند.

گواهینامه های رانندگی که از سوی کشورهای دیگر صادر گردیده است

امکان رانندگی برای خارجیان در این کشور ، با گواهینامه صادره از کشور ایشان میسر می باشد. برای این منظور نیازی به اخذ گواهینامه بین المللی نخواهید داشت. اما لازم است تا این افراد اصل گواهینامه رانندگی خود را به همراه ترجمه آن ارائه نموده و شروط لازمه را بجای آورند. امور قانونی مربوط به گواهینامه رانندگی صادره از کشور فرد خارجی که در امور و کنترل های مربوط به راهنمایی و رانندگی در ترکیه معتبر می باشد، تنها در صورتی که همراه با ترجمه ترکی استانبولی آن ارائه گردد، انجام خواهد گرفت.

تبدیل گواهینامه های رانندگی صادره از کشور های دیگر

اتباع خارجی که قصد دارند برای مدت طولانی در ترکیه اقامت داشته باشند، می توانند گواهینامه رانندگی خود را به زبان ترکی استانبولی تبدیل کنند. بدین منظور کافی است تا فرد خارجی به اداره امنیت (پلیس) استان محل اقامت خود مراجعه نمایند. در شعب راهنمایی و رانندگی از اتباع خارجی هیچگونه امتحان و یا آزمونی گرفته نخواهد شد، تنها با ارائه مدارک مورد نیاز، امکان دریافت یک گواهینامه رانندگی معتبر در کشور میسر می باشد. تبدیل گواهینامه های صادره از کشورهای خارجی به گواهینامه معتبر در کشور طی یک روند کوتاه مدت انجام می پذیرد. در تبدیل گواهینامه های رانندگی صادره از کشورهای خارجی، محدودیت های سنی متناسب با نوع خودرو اعمال خواهد گردید. برای مینی بوس و سواری 18 سال،  موتورسیکلت 17 سال و برای اتوبوس و کامیون 22 سال کامل اجباری می باشد.

مدارک مورد نیاز برای تبدیل گواهینامه های خارجی

اصل و فتوکپی کارت شناسایی – کارت اقامت

تهیه پوشه از اتاق رانندگان ترکیه – از آموزشگاه های رانندگی نیز قابل تهیه می باشد.

ترجمه گواهینامه خارجی تایید شده از سوی دفاتر اسناد رسمی (نوتر) و یا سفارتخانه

2 عدد عکس بیومتریک

اصل گواهینامه رانندگی صادره از سوی کشورهای خارجی – در طول مدت روند کار، در نزد شعبه راهنمایی و رانندگی باقی می ماند

برگه صلاحیت پزشکی اخذ شده از بیمارستان های دولتی و یا خصوصی  ترکیه بر اساس نوع خودرو؛ B, E و A2

گواهی عدم سوء پیشینه

برگه نشان دهنده گروه خونی

رسید پرداخت عوارض اخذ شده از وزارت دارایی – برگه پرداخت عوارض بر اساس نوع خودرو

عوارض رانندگی با خودرو درجه A: 133.70 لیره ترک

عوارض رانندگی با خودرو درجه A2: 133.70 لیره ترک

عوارض رانندگی با خودرو درجه B: 402.90 لیره ترک

عوارض رانندگی با خودرو درجه D: 672.10 لیره ترک

مبالغ ذکر شده در فوق مربوط به درجه خودروهای موجود  می باشد و به عنوان عوارض گواهینامه، باید مبلغ 108 لیره ترک به عنوان هزینه کارت گواهینامه در نزد بانک زراعت و مبلغ 20 لیره ترک به عنوان خدمات راهنمایی و رانندگی  در نزد واکیف بانک واریز گردد.

اخذ گواهی نامه رانندگی برای اتباع خارجی در ترکیه

در ترکیه امکان مراجعه، ارائه و مدارک مورد نیاز و اخذ گواهی نامه رانندگی برای اتباع خارجی موجود می باشد. بدین منظور لازم است تا به آموزشگاه های رانندگی معتبر مراجعه نموده و با شرکت در دوره های آموزشی و گذراندن آزمون های مورد نیاز با موفقیت، با در دست داشتن مدارک خود به ادارات ثبت راهنمایی و رانندگی واقع در مراکز پلیس مراجعه نمایند.

مدارک لازم برای مراجعه اتباع خارجی جهت دریافت گواهینامه جدید

کارت شناسایی، اصل و یا 1 عدد فتوکپی

فتوکپی مدارک دریافت شده از آموزشگاه رانندگی

اصل مدرک تحصیلی – اتباع خارجی پس از انجام امور مربوط به معدل سازی مدارک تحصیلی در نزد شعبه معادل سازی اداره آموزش و پرورش استان، گواهی معدل سازی دریافت نموده و به همراه سایر مدارک، مراجعه خواهند نمود. علاوه بر این مدارک تحصیلی اتباع خارجی باید ترجمه و از سوی دفاتر اسناد رسمی (نوتر) تایید گردیده و از کنسولگری گواهی معادل سازی نیز دریافت گردد.

پوشه دریافت شده از اتاق رانندگان ترکیه – مدارک قرار داده شده در پوشه بر اساس اطلاعات هویتی تنظیم گردیده و در این خصوص آموزشگاه های رانندگی صلاحیت انجام این امور را دارا می باشند.

4 عدد عکس

اعلام گروه خونی

رسید پرداخت عوارض دریافت شده از وزارت دارایی بر اساس درجه خودروی گواهینامه رانندگی

منبع: https://www.trapasaport.com/fr/driving-license